Collection: Critical Analysis Worksheets
-
Is it necessary for schools to emphasize diversity and inclusion? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it more important to teach practical skills than theory in high school? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -

Is it logical to have a single standardized curriculum in all schools? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it legal for schools to conduct drug tests on students? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it justified to require students to learn a second language? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it important to teach coding in schools? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it important for teenagers to learn financial literacy in school? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it important for students to learn about civic responsibility? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it important for schools to teach historical context with current events? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it harmful for teenagers to have part-time jobs? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it fair to have separate rules for kids and teachers in schools? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it fair to assess teachers based on student performance? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it fair for colleges to consider affirmative action in admissions? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it ethical to use performance-enhancing drugs in sports? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it ethical to use drones for military purposes? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it ethical to use animals for scientific research? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it ethical to prioritize mental health in school over academics? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it ethical to limit teenage access to adult content online? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it ethical to have performance-enhancing drugs in sports? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD -
Is it ethical to genetically modify organisms to improve food supply? | Debate Case Study Worksheet
Regular price $2.50 USDRegular priceUnit price / perSale price $2.50 USD



















